Kommenteeri

Kuidas alustada ülipopulaarse Zoom grupi videokõnede tarkvara kasutamist treeninggrupis.

Zoom on ülipopulaarne grupi videokõnede tarkvara sellepärast, et ta võimaldab ekraanil kuvada korraga kuni 49 videoakent. Osalejad ei pea looma uusi kontosid. See tarkvara on lihtne. Allpool lühike juhend treeninggruppidele ZOOM.US programmiga videotreeningute /-koosolekutega alustamiseks.  https://zoom.us . See lahendus aitab praegusel ajal meeskonnal tunda ennast meeskonnana, mitte hüljatud meeskonna liikmena. Me inimestena tahame näha elus inimesi ja naeratavaid nägusid.
Sellest loost leiad lühikese juhendi nii koosoleku kokku kutsujale kui ka lühijuhendi
koosolekul osalejale.

Ah, jaa. Miks just Zoom, kui meil on juba olemas Messengeri, Skype jms lahendused videokõnede tegemiseks? • Zoomis saad sa arvuti ekraanil korraga näha kuni 49 videoakent. Messenger, Skype, MS Teams jms. videokõnes on korraga näha reeglina maksimaalselt 4 akent ja ülejäänud on ikoonikesed vms.
 • Kõigi treeningu-, klassi- või grupikaaslaste videopildi nägemine tekitab automaatselt suurema meie ja meeskonna tunde. Meile kõigile meeldib näha rõõmsaid nägusid ja eriti kui neid on palju.
 • Klassikaline funktsioon on ekraani jagamine video, joonise või presentatsiooni näitamiseks oma arvutist. Aga Zoomis on lisafunktsioon nn “whiteboard” ehk valge tahvel. Sinna saab hiirega joonistada sobivaid skeeme ja jooniseid.
 • Iga videokõne saad salvestada juhuks kui keegi oluline meeskonnaliige ei saanud osaleda.
 • ja palju muid lahedaid rakendusi.  

Miks peaks üldse tegema videokoolitust ja -koosolekut?

 • Dale loodud õppimiskoonuse järgi on kahtlemata parim õppimse lahendus asjade päriselt ära tegema. Aga kui seda hetkel teha ei saa, siis on tarkuse jagamiseks videopilt ja hääl tõhusam kui näiteks niisama kirjade kirjutamine ja õppevideode jagamine.
Jälle uue tarkvara õppimine, installeerimine ja kontode tegemine? Jeerum!

 • Jah, natuke ikka, aga uue konto peab tegema ainult koosoleku juhataja (treener, õpetaja või huviringi juht).
 • Koosolekul/ treeningul osaleja (õpilane) ei pea tegema kontot. Koosoleku juhataja saadab osalejale interneti lingi, koosoleku ID ja parooli kas Messengeri, meili vms vahendusel. 
 • PS. Selle lingi aadress on ühe konto puhul (Basic ja Pro pakett) alati sama ehk osaleja võib salvestada selle url bookmarkide/lemmikute alla ning järgmisel kokkulepitud ajal uue koosoleku/treeningu sealt avada.

Mõned nüansid, kui kasutada kokkuhoiu lahendust ja klubile teha üks konto (Basic või Pro pakett, 15.- kuu.)

 • Zoomi konto on nö kasutajapõhine. Kui ühte kontot soovivad kasutada mitu treenerit, siis nad peavad kokku leppima kasutusajad. Samal ajal ei saa ühe kontoga kahte koosolekut pidada.

Tasuta või tasuline?

 • Spordiklubide ja huviringide paarikümne liikmelistele seltskondadele on soovituslik kasutada tasulist (ca 15 euri kuus) kontot, kus on 24h videokõne aega.
 • Konto luues on esimesed 40 minutit videokõnet tasuta.

Mõned huvipakkuvad küsimused ja tähelepanekud.

Kui palju andmemahtu kasutab zoom videokõne?

 • Tunniajane grupi videokõne (720p) kasutab hinnanguliselt 1,35Gb andmemahtu  ehk siis kui pole kasutada piiramatult mobiili internetti, on soovitav videokõnesid teha üle wifi võrgu.
 • Need 49 videoakent on korraga näha arvutiekraanil. Mobiiliäpis ei ole kõiki korraga näha. Meeskonna koosolekuteks on kõigil osalejatel soovitav kasutada arvutit.

Miks see juhend kui Zoom tõesti nii lihtne on?

 • Selleks, et ka kõige arvuti kartlikumal õpetajal/treeneril/ringi juhendajal oleks lihtne eestikeelne juhend olemas.
 • Kui oled esimesed sammud ära teinud, siis soovitan järgmiseks sisestada google/youtube märksõnad “how to use zoom” ja saad põhjalikumad õppevideod lisa funktsioonidest. Õpid kuidas ajatada koosolekuid jms.
 
PS. Lisame siia ka viite YouTube lisa võimalustest. Paljud meist ei pruugi teada, et YouTubes saad videosid kiirendada ja aeglustada ning jagada videot soovitud kohast.

Esimene samm - loo konto. See on esmane ja ühekordne tegevus koosoleku juhatajale.

1. Trüki (või kliki) https://zoom.us/ . Vajuta nuppu “SIGN UP, IT’S FREE” ja alusta konto loomisega.

2. Väiksemale klubile või huviringile soovitan konto loomiseks kasutada meiliaadressi ja parooli lahendust. Konto loomiseks soovitan kasutada üldmeili.
Sisesta meiliaadress ja vajuta “Sign up”. Sinu meilile saadetakse aktiveerimise link. Logi meilikasti ja vajuta seal aktiveerimise lingile.

3. Sisesta klubi nimi ja parool. Kliki “Continue”.
4. Peale parooli sisestamist pakub Zoom järgmiseks kohe koosoleku korraldamist. Selle võid esialgu vahele jätta, küll pärast on aega alustada koosolekut. Pane linnuke “I’m not robot” kasti ja vajuta nupule “Skip this step”.
5. Sulle avaneb aken "start your test meeting." Võid testida, aga ka seda ei pruugi sa praegu teha. Vajuta nupule “Go to my Account”.

6. Nüüd on Sul admin konto loodud. Võid jätkata kohe koosoleku käivitamisega.
Aga juhendit jätkame nii nagu oleksid sa nüüd esimest korda kontole sisse logimas.


Zoomis videokoosoleku / videotreeningu käivitamine.


1. Logi kontole sisse, vajuta “Sign in”, lisa konto meiliaadress ja parool.

2. Sulle avaneb taas “Profile” aken. Personal Meeting ID ja see url ongi sinu kontoga seotud.

3. Koosolekut on kokku lepitud kellaajal kõige lihtsam alustada nii:
Vajuta ekraani ülemises paremas nurgas “HOST A MEETING”. ja siis vali “With Video On”

4. Avaneb aken kus palutakse natuke oodata ja siis palutakse üks .exe vidin alla laadida. See on ühekordne tegevus, järgmised korrad leiab arvuti selle vidina ise ülesse. Lae vidin alla ja käivita see.
5. ja kui .exe vidin käivitub, siis ongi Sul koosolek juba käivitatud. Esialgu oled üksi. Nüüd on aeg osalejad koosolekule kutsuda.

6. Kliki alaservas nupule “Invite”

7. Avaneb aken ja paar võimalust osalejate kutsumiseks. a) Meili teel. b) Lingiga

8. Esimene võimalus on kutsuda meili teel. Kui oled gmaili kasutaja, siis kliki gmaili ikoonile. Gmailis avaneb kirja saatmise aken. Sisesta saajate e-posti aadressid ja saada ära. Koolitusel osalejad peavad klikkima lingil ja sisestama Meeting ID ja Passwordi

9. Teine võimalus on klikkida nupule “Copy URL” . Nüüd ava meilikast või messenger chat ja vajuta “Ctrl ja V” ehk siis “Paste”.
Samuti saada osalejale see meetingu kood (ekraani väljalõikel ülaservas) ja
Meeting Password (ekraani väljalõike allservas). Ehk siis need kolm rida, mis avalduvad selles esimese võimaluse meilis automaatselt.

10. Nüüd oota kuni kõik osalejad saavad info kätte, vajutavad lingile, lisavad koosoleku ID ja Passwordi ning nende videopildid peaksidki ilmuma sinu ekraanile.

11. Koosoleku/koolituse/treeningu lõpetamiseks kliki ekraani paremas servas olevale nupule “End meeting”.


Lühidalt viiteid lahedatele vidinatele.


Kui oli liikmeid, kes ei saanud osaleda videokõnes siis nende jaoks saab videovestluse salvestada ja jagada temaga videofaili. Videoakna menüürealt leiad nupu “Record”. Kliki ja hakka salvestama.

Zoomist ei puudu klassikaline chati aken. Vajuta menüünupul “Chat” ja paremale ilmub chati aken, kus osalejad saavad küsimusi küsida jms.

Kui soovid näidata jooniseid, siis saad kasutada nö “whiteboardi”.

1. Ekraani allservas on menüüriba. Seal kliki ikoonil “Share Screen”

2. Esimene valik on oma arvuti ekraan. Ja teine valik on nö “whiteboard” ehk valge tahvel. Ekraani jagamiseks vali ekraan.

3. Whiteboard ehk valgele tahvlile saad joonistada skeeme vms. Pärast saad selle pildina salvestada. Vajuta menüüaknas viimasele menüüpunktile “Save”


Aga võid joonistada paberile ja näidata kaamerasse paberile tehtud joonistust.TESTI! Enne kui hakkad koosolekut tegema, siis on soovitav teha enne üks test. Aga võid testida ka koos kõnes osalejatega, ka nemad õpivad. See on esimese kõne loomulik osa.Lühike juhend õpilasele koosolekuga liitumiseks ja osalemiseks.


Koosolekul või treeningul saab osaleda nii telefoniga kui arvutiga.
 • Telefoni jaoks on vaja alla laadida ZOOM Cloud Meetings nimeline äpp. Äpi ja telefonist osalemise puuduseks on see, et seal on korraga näha 4 osalejat.
 • Suuremate gruppide koosolekute ja treeningute videokoosolekutel osalemiseks soovitame kõigil kasutada arvutit. Kõigi võistkonna/grupi liikmete nägemine samaaegselt on see, mis tekitab selle meie/võistkonna tunde.

Kuidas siis osaleda grupi videokõnes?


1. Treener/koosoleku/ringi juhataja saadab sulle: a) koosoleku interneti lingi, b) koosoleu ID ja c) koosoleku parooli. Ta võib selle sulle saata meilile või kuhugi chatti. Kõigil osalejatel on üks ja seesama parool ja ID.

2. Kliki lingil. Seejärel võib arvuti sul paluda alla laadida ühe .exe faili. Tee seda. Kui see on alla laetud, siis avaneb sul aken ID ja parooli sisestamiseks.

3. Sisesta parool ja ID ning sul avaneb videokõne aken. 

4. Videoakna ülemises paremas nurgas on menüünupp “Gallery View”. Kliki sellel ja näed kõiki kõnes osalejaid.

Soovitused kõnes osalejale.

 • Kui sa ei räägi, siis lülita mikrofon välja. Nii on kõnes vähem müra.
 • Kui sul ei ole interneti pakett piiramatu, siis kasuta kõne tegemiseks wifi võrku/ juhtmega internetti. 1 tund grupi videokõnet kasutab ca 1,35 Gb andmemahtu. 

Juhendid Zoom lehelt (Zoom Video Tutorials).

Kui Sulle tundub eelpool loetud info lihtne ja loogiline ning oled teinud esimesed sammud esimeste videokõnedega, siis võta järgmiseks uurida Zoomi enda videojuhendeid ja saa teadlikumaks programmi lisa võimalustest support.zoom.us lehelt (kliki).


Meil on heameel kui saame aidata klubidel ja huviringidel teha meeskonnatööd paremaks ja saame aidata need rasked ajad üle elada. 


Oleme avatud ja ootame tagasisidet milliseid lahedaid ja kasulikke programme veel meeskonnatööks, treeningute läbiviimiseks jms kasutada.  
   
  

Lisa kommentaar

Email again: